Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Mit kell tudni az áramláskapcsolóról?

Mit kell tudni az áramláskapcsolóról?
A kazánoknak számos fontos alkatrésze van, ezek közé tartozik az áramláskapcsoló is. Ennek a komponensnek az a feladata, hogy szavatolja azt, hogy a rendszer úgy reagáljon a víz áramlására, ahogyan az elvárt. Összességében a készülék hatékony működéséről gondoskodik.

Mit kell tudni az áramláskapcsolóról?

A kazánoknak számos fontos alkatrésze van, ezek közé tartozik az áramláskapcsoló is. Ennek a komponensnek az a feladata, hogy szavatolja azt, hogy a rendszer úgy reagáljon a víz áramlására, ahogyan az elvárt. Összességében a készülék hatékony működéséről gondoskodik.

Mi az áramláskapcsoló pontos szerepe?

Az áramláskapcsolónak érzékelnie kell a rendszerben történő vízáramlást. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy ha valaki megnyitja a melegvizet, akkor a víz áramlásával a kapcsoló egyidejűleg automatikusan aktiválódik.

A meleg víz iránti igényről az áramláskapcsoló tájékoztatja a kazánt. A berendezés ennek következtében beindítja a gyújtást és megkezdődik a víz felmelegítése a kívánt hőmérsékletre.

A szóban forgó gázkazánalkatrésznek van egy biztonsági szerepe is. Garantálja, hogy csak akkor lépjen működésbe a kazán, ha valóban van vízáramlás. Magyarán szólva meggátolja a szárazon futást, ami súlyos károkat okozhatna a rendszerben.

Miként működik az áramláskapcsoló?

Működés alapján megkülönböztetünk mechanikus és elektronikus típusokat. Az előbbi változat esetén, ahogyan azt sejteni is lehet, egy fizikai elem mozdul el, amikor a víz elkezd áramlani. Az elektronikus típusoknál pedig nem meglepő módon elektronikus jelekkel valósul meg az érzékelés.

Mindkét áramláskapcsoló fajta azon nyomban aktiválódik, amint elkezd áramlani a víz a rendszerben. Ebben a pillanatban az alkatrész jelet küld a kazán vezérlőegysége számára, amely ennek hatására beindítja a kazánt.

Mire kell odafigyelni az áramláskapcsoló karbantartásakor?

Mint általában a technikai berendezéseknek, így a kazán alkatrészeinek a helyes működését is célszerű időről időre alaposan górcső alá venni. Nem szabad megfeledkezni természetesen az áramláskapcsoló ellenőrzéséről sem. Erre a legideálisabb időpont az ősz eleje, még a fűtési szezon kezdete előtt.

Amit érdemes tüzetesen megvizsgálni az az, hogy nincs-e rajta valamilyen szivárgás, esetleg jelentős mértékű vízkő. Ezek ugyanis gátolhatják azt, hogy az elvárt módon működjön.

Milyen esetekben gyanakodhatunk az áramláskapcsoló meghibásodására?

Az áramláskapcsoló hibájára vezethető vissza sok esetben az, ha nem jön meleg víz a csapból. Ilyen esetben az első teendők egyike az, hogy meg kell vizsgálni a szóban forgó komponenst, hogy úgy működik-e, ahogyan kellene. Megesik, hogy a kapcsoló beragad, probléma adódik a csatlakoztatásával vagy megsérül valamilyen okból kifolyólag.

Amennyiben a kazán nem indul annak ellenére, hogy meleg vizet szeretnénk előcsalogatni a csapból, akkor megint csak felvetődik annak a lehetősége, hogy a ludas az áramláskapcsoló. Ilyenkor célszerű mielőbb ellenőrizni, hogy megfelelően működik-e.

Ha a víz hőfoka ingadozik, az számos esetben vezethető vissza az áramláskapcsolóval kapcsolatos problémákra. Amennyiben a kapcsoló ellenőrzését követően is fennáll a hiba, akkor lehet, hogy nem marad más lehetőség, mint kicserélni az alkatrészt.

Fontos megjegyezni, hogy a különböző kazánokhoz eltérő típusú áramláskapcsolóra van szükség. Amennyiben a komponens kiválasztása kapcsán segítségre van szüksége, vegye fel velünk a kapcsolatot!